רקדניות בטן
ראשי  |  הופעות  |  חוגי ריקוד  |  סרטונים  |  רשימת רקדניות  |  מאמרים  |  מה חדש?  |  אודות  |  יצירת קשר  |  English 
רקדנית בטן

רקדנית בטן רקדנית בטן

מהו ריקוד הבטן?

מאת ד"ר דינה רוגינסקי
     ריקודי הבטן בישראל הם אתר תרבותי פורח שבו מתקיים מפגש נשי כפול: ראשית, בין נשים שונות ושנית, בין אישה לגופה. כאמנות של מופע עממי נשי נחלקים ריקודי הבטן לשני סוגים של ביטוי תרבותי: (א) ריקודים עממיים שמיועדים בעיקר להנאת הרוקדות (ב) ריקודי מופע המיועדים בעיקר להנאת הצופים. בסוג הראשון, נרקדים הריקודים במסגרת קבוצת נשים מצומצמת ומיועדים להנאה ושיתוף חוויתי-גופני בין המשתתפות. ריקודים מסוג זה מתרחשים בתוך חלל הבית המסורתי בחברה הערבית או היהודית-מזרחית, בין נשים קרובות משפחה או שכנות שיוצרות קהילה נשית מקומית. זאת בעיקר במועדי שמחה כגון חתונות, אך גם כחלק משגרת חיי היומיום של הנשים. במקביל רוקדות נשים עירוניות, חילוניות ו'מודרניות' בתוך חלל חברתי של קהילה נשית שהן יוצרות לעצמן בדמותם של חוגים עכשויים לריקודי בטן.
במקרה העירוני-מודרני המתואר לעיל, המורה והמשתתפות מדגישות את חשיבותו של הריקוד לשחרור הגוף והנפש, כצורת שחרור של עכבות נשיים בהנעת והנאת גופן. בעוד שבחברה מסורתית עכבות אלו מקורם בחסימה תרבותית של עונג נשי פומבי, הרי שבחברה מודרנית העכבות נובעות מדימוי גופני נמוך של נשים שאינן בעלות "גוף מושלם" עפ"י הסטנדרטים הנורמטיביים הרווחים והן בעקבות חוסר ידע גופני מספיק אודות הגוף והנאותיו הקיים בעליל גם בחברה מודרנית.
הביטוי השני של ריקודי בטן, כריקודי מופע, אף הוא מתקיים בחברות 'מסורתיות/מזרחיות' כמו גם בחברות 'מודרניות/מערביות'. הביצוע הנשי בתוך הבית כמו גם בתוך חלל החוג העירוני לריקודי בטן חושף את הנשים המוכשרות והמצטיינות באופן אמנותי בפעילות מופעית עממית זו. בחוגי הריקוד המודרני (בניגוד למפגש הריקוד הביתי) נוספת לכך גם ההכשרה המקצועית שמקנה המורה לריקוד. ברור הוא כי רוב התלמידות אינן רוצות ו/או יכולות מבחינה ביצועית להפוך לרקדניות בטן מקצועיות וממשיכות לראות בחוג רק את ייעודו המקורי של הנאת ההשתתפות. המעטות, המוכשרות ביותר ובעלות המוטיבציה יוכלו להיהפך בסיועה של המורה לרקדניות מקצועניות או חצי-מקצועניות, להופיע על במות ואף להשתכר ממופע זה כמקור פרנסה עיקרי או חלקי.

הכותבת היא מרצה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת ת"א והחטיבה לפולקלור באוניברסיטת בן גוריון. המאמר, המובא כאן באופן חלקי בלבד, התפרסם לראשונה בכתב העת "דו-עט" ומפורסם כאן לאחר מתן אישור הכותבת לכך.

חזרה לתפריט מאמרים

רקדנית בטן
ריקודי בטן belly dancer
ראשי   פורום ריקודי בטן   סרטוני ריקודי בטן   רקדנית בטן להופעות   חוג ריקודי בטן   על ריקודי בטן   מה חדש?   קרדיטים וקישורים   צור קשר   English
רקדנית בטן   פורום ריקודי בטן   רקדניות בטן   מסיבת רווקות   שיעורי ריקוד   מחול מזרחי   Belly Dance   Belly Dancing