רקדניות בטן
ראשי  |  הופעות  |  חוגי ריקוד  |  סרטונים  |  רשימת רקדניות  |  מאמרים  |  מה חדש?  |  אודות  |  יצירת קשר  |  English 
רקדנית בטן

רקדנית בטן רקדנית בטן

פמיניזם וריקוד בטן / אנדריאה דיגון

(תרגום מאנגלית - לידיה נוה)
מאמר זה פורסם לראשונה במגזין "חביבי" ומובא כאן באישורה של הכותבת. עם הכותבת ניתן ליצור קשר דרך כתובת המייל deagona@uncw.edu. את הגרסא האנגלית של המאמר ניתן למצוא בכתובת http://people.uncw.edu/deagona/raqs/feminism.htm.

(חלק ראשון)
נקודות מבט משתנות
     בסיימי את בית הספר התיכון בתחילת שנות ה-80, הגשתי עם מספר חברות תכנית ריקודי בטן , כחלק מסדרת אמנות של המעונות. במהלך הקפה והשיחה שלאחר ההופעה, אמרה לי אחת הצופות שבקהל: "אני רואה עצמי כפמיניסטית, ונפגעתי ע"י מה שזה עתה עשיתם. אני מתפלאת שדבר כזה נכלל בסדרת האמנות שלנו". עניתי לה "גם אני רואה עצמי כפמיניסטית, ו´מה שזה עתה עשינו´ הוא ריקוד המבוצע על ידי ובשביל נשים כביטוי לעצמה הנשית". לרגע התבוננו זו בזו, מתפלאות על כך ששתי נשים המחזיקות בדעות דומות, מפרשות באופן מנוגד לחלוטין את משמעות הריקוד.
ב- 1999, כמרצה המלמדת בתכנית ללימודי נשים, וכתלמידת ריקודי בטן מאז גיל 16, עדיין נוח לי עם הפירוש הפמיניסטי של הריקוד. שוב אינני מתארת את הריקוד כ´על ידי ועבור נשים´; תיאור זה, למרות שהוא אפשרי, הינו פשטני מידי עבור ריקוד שעוסק כה רבות במרכזים של סקס, לידה ואמוציות. כמו כן, יש לי רגשות מעורבים לגבי המילה ´עצמה´, מאחר והיא מכילה רעיונות של שליטה וכפיה, שאינם דרים בכפיפה אחת עם הריקוד, כפי שאני מבינה אותו. אבל אני מרגישה שריקוד בטן מעצים נשים. בהופעה, אני מוצאת את הקול דרכו אני נותנת ביטוי לניסיון חיי כמהות נשית, ואני הופכת למוליך שדרכו הקהל שלי יכול לראות ולהזדהות עם דרך הראיה שלי. באמצעות ההוראה, אני עוזרת לאחרים למצוא את קולם שלהם. זוהי עצמה נשית, ואני מאמינה בכל ליבי שריקוד זה טוב עבור נשים.
יחד עם זאת אינני יכולה להתעלם מהעובדה שהריקוד, כפי שאני מכירה אותו, משתלב באופן מסורבל בתרבות המערבית, שבקלות קוראת אותו כאקסהיביציוניסטי שמטרתו הראשונית היא לגרות גברים. אין ספק שמספר רקדניות מנציחות את התכלית הזו של הריקוד, ונמשכות אליו מאחר שהוא מספק להן את ההזדמנות להפוך למרכז תשומת לב טעונה מינית. עדיין, אפילו כאשר שאיפה מובנת זו אינה מהווה סיבה לרקוד, או שנטיה זו הבשילה והפכה להבנה עמוקה יותר של הריקוד, קשה לעקוף את הציפיות של הקהל המערבי. מניסיוני האישי כרקדנית, רקדתי עבור אנשים שהתחברו לאמנות שלי, וחלקו איתי תחושה מלאת עליצות והנאת חושים של קרבה. רקדתי גם עבור אנשים שחלקם השתתפו בדינמיקה הזו, וחלקם, נעולים בציפיות המוגבלות שלהם, ראו בריקוד ניסיון התגרות וגירוי, ופגיעה בכבוד הנשים שאותן ניסיתי, בעמל כה רב, לייצג. דרך ההצגה העצמית שלי והכשרון האמנותי שלי לא השתנו. אבל לרקוד באמריקה – או בכל מקום אחר בעולם המודרני – משמעותי לרקוד בפאטריארכיה, בה תמיד מתעוררים קונפליקטים בין נקודת מבטה של הרקדנית ונקודת מבטו של הקהל.
ריקוד הבטן נמצא בנקודת הקונפליקט בין הביטוי של האמיתות הנשיות, ובין הפירושים הפאטריאכאליים של ביטויים אלו. זה אינו מקום פשוט להיות בו. בתוך המקצוע, רקדניות דנות בלהט בנושאים כאתיקה אישית, הצגה עצמית, כלכלה והתמודדות עם קהל, אשר נובעים ממיזוג קשה זה בין ריקוד הבטן והפאטריארכיה. בעיני, נושאים אלו מוארים באמצעות העבודה של פמיניסטים שכתביהם שופכים אור על הבסיס התרבותי של רבים מהקונפליקטים שלנו.

להמשך המאמר              חזרה לתפריט מאמרים

רקדנית בטן
ריקודי בטן belly dancer
ראשי   פורום ריקודי בטן   סרטוני ריקודי בטן   רקדנית בטן להופעות   חוג ריקודי בטן   על ריקודי בטן   מה חדש?   קרדיטים וקישורים   צור קשר   English
רקדנית בטן   פורום ריקודי בטן   רקדניות בטן   מסיבת רווקות   שיעורי ריקוד   מחול מזרחי   Belly Dance   Belly Dancing   s