רקדניות בטן
ראשי  |  הופעות  |  חוגי ריקוד  |  סרטונים  |  רשימת רקדניות  |  מאמרים  |  מה חדש?  |  אודות  |  יצירת קשר  |  English 
רקדנית בטן

רקדנית בטן רקדנית בטן

פמיניזם וריקוד בטן / אנדריאה דיגון

(המשך - חלק רביעי ואחרון)
תחושתי היא שריקוד בטן כמופע הינו חתרני. הוא מאפשר לנשים להראות כאילו הן מצייתות לציפיות הפאטריארכאליות, בעוד שבו בזמן הן קוראות תיגר על אותן ציפיות באמצעות הבעה אישית עצמתית. אולם הבעיה עם כוונות חתרניות, וקונפורמיזם לכאורה, הוא שהמשמעות היא ללכת על הקצה המסוכן. המצב מאיים במרומז על האינטגריטי של הרקדניות בעבודה במצבים בהם העמדות של אחרים מנוגדות לאלו שלה. למשל, היא עלולה להתפשר. למשל, ההנהלה מעונינת ב´מופע הסולטן´ (ריקוד בו גבר יושב על הבמה (נשען על כרים גדולים) וצופה ברקדנית שמחוללת סביבו) . למרות שהרקדנית לא חשה בנוח עם העניין, היא משתפת פעולה. למרות שלא נוח לה לקבל טיפים לתוך החליפה, היא לוקחת את הכסף, מפני שזו הדרך היחידה לעשות כסף במקום המפגש הזה.
מסוכן יותר הוא המצב בו הרקדנית ´נמכרת´ מבלי לדעת את זה. היא יוצרת רושם של מה יהיה מתאים (15$ להופעה, טיפים בחזיה, טלפון של הרגע האחרון מההנהלה, הטרדות מיניות – מידי פעם – מצד הלקוחות) שאינו מבוסס על הדימוי האמיתי שלה, אלא על דימוי פגום של מה שהיא עושה. מאחר והיא מקבלת את מצב הדברים היא אינה שואלת שאלות. או שהיא אינה שואלת שאלות מאחר והיא מפחדת לאבד את מה שיש לה: הסיפוק שבהופעה, אפילו בתוך מערכת שאינה מעריכה אותה. אבל בוויתור על שאלת השאלות, היא למעשה מוותרת על עצמה.
בספר רב ההשפעה "המין השני", סימון דה בובואר דנה בתוצאות כישלון מסוג כזה. לאחר הדיון באופן שבו החברה מזהה גברים כ´עצמי´ או כ´נושא´ ומזהה נשים כ´אחר´ או כאוביקט, דה בובואר מתבססת על עמדת הפילוסוף האקזיסטנציאליסטי סראטר לגבי ´כוונה מוטעה´ (bad faith) (טיפוח עיוורון מכוון כלפי אמיתות מכאיבות אשר בסופו של דבר גורם לנו להיות פחות מודעים). היא מתארת מצב בו בפגישה של אישה עם גבר מגיע רגע בו היא חייבת או לפלרטט כדי להוביל למשהו אחר, או לסיים את המפגש. בעלילה של בובואר, מגיע הרגע בו הגבר נוטל את ידה. אבל על מנת לשמר את ההנאה שלה מהמצב – כפי שהיא מדמה אותו – ולא כפי שהוא למעשה – היא משאירה את ידה בידו של הגבר, "מבלי שתשים לב לכך". זה הרגע של ה"כוונה המוטעה" (bad faith) בו היא נוטשת את האחריות להיות נאמנה לעצמה, והיא מאבדת משהו מעצמיותה. על ידי כך שנטשה את האחריות שלה לפעול, היא מרשה לעצמה להפוך לאובייקט במקום לחשוב, לפעול או להיות. אוביקט לא מודע אינו יכול להיות נושא מודע. על ידי כך שהיא לא מתמודדת עם המציאות, היא תורמת לנטיית החברה להקטין אותה.
כאשר רקדנית בטן ממשיכה לעבוד במקומות קשים ולא תומכים, האם היא פועלת ב"כוונה מוטעה" (bad faith) – כפי שמתארת בובואר? או האם היא תומכת בפאטריארכיה אשר אינה מכבדת אותה? האם היא נכנעת להפיכתה לאוביקט על ידי כך שהיא לא מכירה במשמעות מצבה? או האם היא עושה את הדבר הנכון, בכך שהיא ממשיכה לדבר – גם אם איש לא ישמע אותה? הטענה של דה בובואר נדונה רבות על ידי הפמיניסטיות המודרניות. בכל זאת הרעיון של האחריות להכיר בדינמיקה השקטה הנו חשוב מאוד מבחינת האופן בו הרקדניות מתייחסות לנסיבות בהם ניתנת ההופעה שלהן. במקרה זה במיוחד, השקפותיהן של דה בובואר, מבקריה ותומכיה, יכולות להוות נקודת מבט לרקדניות העוסקות בדיון הקשר של תנאי עבודה ומקומות הופעה.

"אסנציאליזם" (essentialism – מהותנות)
אחת האמונות התומכות בפירוש הפמיניסטי לריקודי בטן הוא שהריקוד נשי במהותו. רעיון זה בא לידי ביטוי נרחב על ידי רקדניות, והוא שגור בפי החלקים היותר נאורים בציבור. כאשר רקדניות ראו את יסודות הריקוד בעבודת אלילות או טקסי פיריון, הן מבטאות את הרעיון שריקוד זה מקבל את כוחו וחיותו מהכוח הנשי האולטימטיבי. הן יכולות גם לדבר על הרעיון שדרכי המחשבה והביצוע הנשיים (למשל, חופש רגשי ותחושתי, תגובה אינטואיטיבית וקהילה) הינן עליונות יחסית לדרך המחשבה והפעולה הגבריים, אשר מניעים את הפאטריארכיה.
אלו אשר מקנים זכות יתר לדרכי החשיבה ולתכונות הנשיות יחסית לאלו הגבריות חושבים בצורה אסנציאליסטית. אסנציאליזם – האמונה שנשים וגברים הינם שונים מהותית - נראה כמוצדק על פי החברה שלנו, באותה מידה כמו הרעיון שערכים נשיים הינם שונים מהערכים הפאטריארכאליים של החברה שלנו. אולם, לתרבויות אחרות יש רעיונות אחרים לגבי התנהגות נשית או גברית; אין הצדקה אמיתית לקביעה שלנו שאמונתנו לגבי התנהגות גברית ונשית היא "טבעית" או אוניברסלית. האם ריקוד זה הוא באמת נשי? על ידי כך שמעצימים את הנשיות, האין אנו פוגעים בכבודו של הכלל – בגלל הדבקות שלנו בקביעות הפאטריארכאליות?
בעוד שהריקוד שלנו – המאפשר אופני הבעה מסויימים - נחשב ל"נשי", האסנציאליזם עצמו הינו פרובלמטי. רוזמרי טונג מסכמת חלק מההתנגדות לגישה זו: אסנציאליסטים טוענים שמה שגורם לקבוצות מסוימות של אנשים להיות מה שהם (לדוגמא, נשים, שחורים, יהודים) זה התבניות או מושגי השיחה הפוליטיים והפילוסופיים. הטיעון האסנציאליסטי דומה לטיעון של הפריץ הדורש מנתיניו לקבל את הדין מפני ש"ככה זה בחיים". על ידי ההסכמה שנשים הינן אפריורית מזינות ונותנות חיים, אנחנו מקבלות על עצמנו את הדיכוטומיה השלילית ממנה אנו מנסות להמנע.
הפרשנויות האסנציאליסטיות, המאוד מעצימות לגבי הנשיות של ריקודי הבטן, הינן בעייתיות, מאחר והן מתנגדות למשמעות הערך הפאטריארכאלי של נשים, ובו בזמן מחזקות אותו. אם אנו מאמינים שנשים הינן אפריורית חושניות, באות לידי ביטוי, נותנות חיים, חשות עצמה מהקלה על מכאובים באמצעות הריקוד, האם אין אנו מגבילים את יכולת האישה לבטא רגשות אחרים, או להיות אחרות? האם אנו מקטינות את זכויות הגברים לבטא את הרעיונות הנשיים לכאורה מבלי לוותר על הזהות הגברית שלהם? האם גישה אסנציאליסטית לריקודי בטן כנשיים מעצימה או מגבילה את הראיה האמנותית והביטוי האישי של נשים? אם את מאמינה שהגישות אסנציאליסטיות לגבי נשיות וגבריות הינן טבעיות, אזי הקנית זכות יתר למה שנשי, מהווה אקט פמיניסטי. יחד עם זאת אם את מאמינה שגישות אלו הוטבעו על ידי הפאטריארכיה, אזי, יש לבדוק ולחקור האם אין הן מהוות מיגבלה פוטנציאלית לגברים ונשים כאחד.

פמיניזם וריקודי בטן: לאן עכשיו?
פמיניזם הינו תחום עשיר ומורכב. זוהי קשת של קולות להם דבר אחד משותף בלבד: הרצון להפוך את העולם למקום טוב יותר לנשים. ככזה, כמו ריקודי בטן, פמיניזם הינו כמו מאסר עולם. עבורינו – עבור כל אדם חושב – על מנת להמשיך לגדול ולשגשג, יש לחקור וללכת אל מעבר לנוחות אל מה שמאתגר ומחייה מחדש את ה- mind. מאמר זה נגע באפס קציה של העמדה הפמיניסטית הרלוונטית לריקודי בטן. אני מקווה שהוא יוביל רקדנים אחרים לחקר האישי שלהם בכתבים הפמיניסטיים. עם המעבר למילניום החדש, פמיניזם, על כל מסורותיו, חקירותיו, והשחרור מהאילוצים החברתיים, יכול לעזור להנחות ולהעמיק את התהליכים בעבודה ובאמנות ריקודי הבטן.

חזרה לתפריט מאמרים

רקדנית בטן
ריקודי בטן belly dancer
ראשי   פורום ריקודי בטן   סרטוני ריקודי בטן   רקדנית בטן להופעות   חוג ריקודי בטן   על ריקודי בטן   מה חדש?   קרדיטים וקישורים   צור קשר   English
רקדנית בטן   פורום ריקודי בטן   רקדניות בטן   מסיבת רווקות   שיעורי ריקוד   מחול מזרחי   Belly Dance   Belly Dancing