רקדניות בטן
ראשי  |  הופעות  |  חוגי ריקוד  |  סרטונים  |  רשימת רקדניות  |  מאמרים  |  מה חדש?  |  אודות  |  יצירת קשר  |  English 
רקדנית בטן
מורות לריקודי בטן, סדנאות וחוגים לפי אזורים:   צפון  |  חיפה ומישור החוף  |  מרכז  |  איזור ירושלים  |  דרום

רקדנית בטן רקדנית בטן

להתחיל ללמוד ריקודי בטן – כיצד בוחרים היכן ללמוד?

אנו נהנות היום מתקופת שפע נפלאה בתחום של ריקודי בטן. הביקוש מצד נשים ללמוד את הריקוד עצום, ומגוון המורות המלמדות בסגנונות שונים גבוה אף הוא. כיצד נבחר לאיזו מורה ללכת? ישנם כמה משתנים חשובים בבחירת חוג ריקודי בטן:
1. קירבה לבית – שיקול טכני לחלוטין, אבל מניסיון אני יכולה להעיד שהקירבה לבית היא קריטית אם אנחנו מבקשות להתמיד בהגעה לשיעורים. נכון שבשביל מורה מצוינת שווה לנסוע רחוק, ולתלמידה מתקדמת אני אכן ממליצה ללמוד אצל המורה שהיא מתחברת אליה גם אם מדובר בנסיעה ממושכת. אבל – בשביל ההתחלה הקירבה היא קריטית. חישבו לכמה תחומים אנחנו נכנסות בהתלהבות, ולמרות שאנו נהנות עם הזמן מתחילים לצוץ אילוצים וקשיים שגורמים לנו לוותר? השאיפה היא להעמיד מינימום קשיים טכניים בדרך לשיעור.
2. הסגנון של המורה – ריקודי בטן הם בבסיסם ריקודים עממיים, וככאלו ניתן ליצוק לתוכם בנקל תכנים והשפעות אישיות. כל מורה מלמדת בסגנון שונה – יש כאלו שמקפידות מאוד על טכניקה, ומלמדות תנועות וקומבינציות באופן המזכיר לעתים התנהלות של שיעור בלט; אצל אחרות כל שיעור הוא חפלה של ריקודים, והדגש יכול להיות על שחרור ופורקן ופחות על למידת טכניקה מסודרת; יש כאלה שהשיעורים אצלן מתמקדים בביטוי אישי באמצעות הריקוד ובהתפתחות פנימית-רוחנית, ואחרות מדגשות את המשחקיות בריקוד, מימיקה והומור. יש מורות שמלמדות דרך כוריאוגרפיות שנלמדות בשיעור, ואחרות מעודדות את תלמידותיהן לרקוד מתוך אלתור. קשה לדעת מה יתאים לך, ובשביל למצוא את המסגרת הנכונה בשבילך עליך ראשית להתקשר למספר מורות ולשאול אותן מעט על הסגנון שלהן ועל השיעור שהן מעבירות. בטלפון תוכלי לקבל מושג מאוד כללי על מי המורה ואיך היא נשמעת לך. אחר כך לכי להתנסות בשיעור ניסיון (גם אם הוא בתשלום) אצל שלוש מורות לפחות. לאחר שלושת השיעורים ודאי תקבלי מושג רחב לגבי השיעור המועדף עלייך, ותוכלי להירשם בכיף.
3. המסגרת בה מתנהל החוג – יש הבדל עצום בין חוג ריקודי בטן המתנהל כחוג עצמאי שצריך להירשם אליו ספציפית ובין חוג ריקודי בטן שמתקיים במסגרת מנוי כלשהו (למתנ"ס, מועדון כושר וכו'). היתרון של חוג שמתנהל במסגרת מועדון הכושר שלך או המתנ"ס אליו את רשומה הוא, כמובן, שעלות ההשתתפות בחוג מינימלית או לא קיימת כלל, אך יש לכך גם חיסרון בולט. ראשית, לחוג שלא משלמים עליו באופן ספציפי יש נטייה להפוך ל"תחנת רכבת" – בנות מצטרפות ועוזבות ללא הרף, מה שגורם לרמה של הקבוצה להישאר יחסית סטטית. בנוסף, במקומות אלו לרוב אין מספר קבוצות המופרדות לפי רמות. שני הדברים האלו גורמים בדרך כלל למשתתפות בחוג להיות פחות מסורות לו, ופוטנציאל הצמיחה וההתפתחות במסגרת כזו קטן יותר. בניגוד לכך, חוג המתקיים בפני עצמו דורש תשלום נפרד, מה שגורם למי שנרשמת להיות מחויבת יותר. הקבוצה מתגבשת ויש יותר יכולת להתקדם ברמה, ולעתים יש קבוצות שונות למתחילות, ממשיכות ומתקדמות. כשרמת הקבוצה אחידה המורה יכולה ללמד באופן שמתאים לקבוצה, כך לא תמצאי את עצמך מתחילה ללמוד לצד תלמידות ותיקות, ולא תמצאי עצמך אחרי שנה של למידה רוקדת לצד בנות שזה להן השיעור הראשון.
4. תנאי תשלום ואפשרות ביטול – כל אחת והעדפותיה לגבי תנאי התשלום. במקומות אשר דורשים תשלום לשנה מראש, חשוב לברר מה קורה במידה ואת מעוניינת להפסיק את השתתפותך, האם יש יכולת לקבל החזר חלקי וכו'. לעתים הכללים שונים לגבי מי שמעוניינת להפסיק כי "נמאס לה" ומי שנאסר עליה להמשיך מסיבות בריאותיות.
5. הרקע של המורה – ניסיון והסמכה. נכון לרגע זה יש בארץ שלוש תכניות להכשרת מורות למחול מזרחי, ועוד תכניות להכשרת מורות למחול (כללי). תחום הכשרת המורות למחול מזרחי התפתח רק בשנים האחרונות, ומאז מורות רבות שמתייחסות למקצוען ברצינות ובאחריות ביקשו לקבל את ההכשרה והידע בצורה המסודרת דרך תכניות אלו. מנגד, לא כל מי שלא עברה הכשרה כזו אינה מוכשרת ללמד. כמה מהמורות הותיקות והמוכשרות בארץ פועלות ללא תעודת הסמכה, לעתים משום שהן כבר היו מורות מנוסות ובעלות שם כשמסלולי ההכשרה נוסדו, ולא היה להן צורך בהם.

לסיכום, עלייך לברר באילו מקומות ניתן ללמוד ריקודי בטן בקרבת מקום מגורייך, להתקשר למורות ולמרכזים בהם הן מלמדות ולברר על הסגנון ועל התנאים, ללכת לשיעורי ניסיון במקומות שונים ורק אז להירשם. קצת עבודה שחורה, אבל אחריה מתחיל הכיף האמיתי. בהצלחה!

חזרה לתפריט מאמרים

רקדנית בטן
ריקודי בטן belly dancer
ראשי   פורום ריקודי בטן   סרטוני ריקודי בטן   רקדנית בטן להופעות   חוג ריקודי בטן   על ריקודי בטן   מה חדש?   קרדיטים וקישורים   צור קשר   English
רקדנית בטן   פורום ריקודי בטן   רקדניות בטן   מסיבת רווקות   שיעורי ריקוד   מחול מזרחי   Belly Dance   Belly Dancing